top of page

Vázy, ktoré nezostarnú: Gréta Kušnírová vytvorila z experimentu nadčasové dielo

V našich končinách nájdeme množstvo kvalitných umelcov, ktorí sa neboja experimentovať. Výnimočnými a neobyčajnými ich robí túžba prezentovať sa inak, ako ich predchodcovia. Gréta Kušnírová, študujúca na pražskej UMPRUM, je toho jasným dôkazom.

Veľa z vás má určite doma vázy, pripomínajúce svojím zovňajškom socialistické časy niekdajšieho Československa. Ďalší zas možno stavili na orientálne kúsky ázijských umelcov, ktoré vyhrabali na kedysi populárnych blších trhoch. Súčasný svetový dizajn sa však uberá celkom iným smerom. A o tom vás presvedčí práca mladej slovenskej dizajnérky - Gréty Kušnírovej.

IMG_9633 2.jpg

V posledných mesiacoch sa jej podarilo zaujať netradičným prevedením tvarovo jednoduchých váz. Ako sama hovorí, myšlienka tvorby takýchto vázičiek vznikla úplnou náhodou. Vázy totiž pôvodne slúžili iba ako skúška glazúr na kolekciu urien - (POCHM)URNY. Nakoniec sa však z nich stal ťažiskový prvok jej doterajšej tvorby.

Porcelánové vázy od Gréty Kušnírovej sú vysoké približne 22 centimetrov. Nemusíte sa teda obávať, žeby sa vám niekam nezmestili. Aj napriek ich útlejším tvarom si však bezpochyby dokážu získať pozornosť kohokoľvek, kto sa s nimi v miestnosti ocitne. Je to najmä vďaka využitiu vulkanických a crawling glazúr so stekajúcim efektom. Výsledkom je výrazná, neprehliadnuteľná farebnosť.  

Odtieň modrej nočnej oblohy, tyrkysová, žltá, oranžová, červená či ružová a to všetko naraz? Pre Grétu Kušnírovú, žiaden problém. Tieto glazúry totiž kombinuje veľmi citlivo s dôrazom na čo najkrajší umelecký efekt. Pestrofarebný dekór, ktorý týmto vázičky získavajú, je navyše veľmi svieži, moderný a nadčasový. Dozaista dokáže oživiť nielen minimalisticky fádny priestor, ale vynikajúco doplní aj odvážnejšie ladené interiéry.

 

Ak chcete teda svojmu obydliu alebo kancelárii dopriať nový vietor v podobe dizajnovo prepracovaných kúskov, tak porcelánové vázy od Gréty Kušnírovej budú jednoznačne správnou voľbou. Objednať si ich môžete priamo na webe autorky - TU.

Autor: Ervin Klík

IMG_9611 2.jpg

2021

bottom of page